بهترین لیزر برای پوست تیره چیست؟

بهترین درمان لیزر برای افرادی با پوست تیره چیست؟

بهترین دستگاه لیزر موهای زائد برای افرادی که دارای پوست تیره رنگ هستند استفاده از لیزرهای دایود و Nd:YAG است. این لیزرها با طول موج مناسب قدرت عبور از ملانین در سطح پوست را دارند که پایه اصلی درمان با استفاده از لیزر است. برخی از موهای زائد با ضخامت کم، معمولا با طول موج لیزر الکس با پوست و موی با رنگ تاریک تاثیر گذار هستند. محصولات مختلف لیزر IPL برای استفاده روی پوست‌هایی با رنگ تیره نیز می‌تواند به خوبی عمل کنند.

نکاتی که هنگام انتخاب بهترین لیزر مو زائد برای پوست تیره باید در نظر داشته باشید

طول موج لیزر

  • لیزر IPL: این دست از لیزر‌ها مانند محصولات دایود به خوبی عمل نمی‌کنند و برای استفاده روی همه نوع پوست مناسب نیستند. شاید برای انجام درمان لیزر با این دستگاه‌ها نیاز به انجام تعداد جلسات بیشتری داشته باشید و به صورت معمول درمان با IPL درد بیشتری را نسبت به دایود به بیمار وارد خواهد کرد.
  • لیزر Alex با طول موج 755 نانومتر: بهترین عملکرد را روی پوست‌هایی با رنگ روشن دارد. عملکرد مناسب روی موهای با رنگ روشن و البته ضخامت کم از ویژگی‌های اصلی این لیزر است.
  • لیزر دایود با طول موج 810 نانومتر: تقریبا با مدل‌های مختلفی از پوست سازگاری دارد.
  • لیزر Nd:YAG با طول موج 1064 نانومتر: این لیزر به صورت عمومی برای استفاده روی پوست‌ و موهایی با رنگ تیره مناسب است.

سیستم خنک کننده

بسیار مهم است که استفاده از دستگاه‌های خنک کننده در موقع درمان لیزر مد نظر گرفته شود. اینکار باعث می‌شود که تجربه بهتری در حین درمان به وجود آید و در نهایت افرادی با رنگ پوست تیره نیز بتوانند به راحتی از این درمان استفاده کنند.  معمولا از سه روش زیر برای خنک کردن پوست استفاده می‌شود:

  • خنک سازی سطحی: این شیوه خنک سازی بهترین روش برای استفاده در درمان لیزر است. این نوع از خنک سازی سطح مقطع مناسبی را تحت پوشش قرار داده و از آسیب رسیدن به اپیدرم جلوگیری می‌کند.
  • اسپری کریوژن: در این شیوه، کریوژن به صورت مستقیم روی پوست اسپری می‌شود. اینکار بدون فاصله قبل یا بعد از پالس لیزر انجام خواهد شد.
  • خنک سازی با استفاده از هوا: هوای خنک با درجه منفی 34 درجه را با فشار زیاد روی سطح پوست وارد می‌کند.
بسیار مهم است که استفاده از دستگاه‌های خنک کننده در موقع درمان لیزر مد نظر گرفته شود

بسیار مهم است که استفاده از دستگاه‌های خنک کننده در موقع درمان لیزر مد نظر گرفته شود

شیوه‌های متفاوت درمان دستگاه لیزر مو

در حالت کلی برای انجام درمان لیزر دو شیوه متفاوت وجود دارد:

شلیک: قسمتی از بدن که قرار است درمان لیزر روی آن انجام شود انتخاب شده و سپس یک جدول روی آن کشیده می‌شود. انرژی لیزر به صورت تک پالس یا شلیک روی هر کدام از نقاط این جدول انجام می‌شود. بعد از انجام یک شلیک، پزشک به سراغ قسمت بعدی جدول می‌رود. این شیوه درمانی درد بیشتری را به بیمار القا می‌کند و می‌تواند باعث به وجود آمدن عوارض جانبی بیشتری دارد.

SHR: در این شیوه نیز یک جدول روی قسمتی از بدن که قرار است لیزر روی آن انجام شود، کشیده می‌شود. در نقاط مشخص شده، لیزر هر بار ده فلش را در ثانیه با انرژی پایین القا می‌کند. این کار اجازه می‌دهد که انرژی و حرارت در پوست به وجود بیاید. بدین ترتیب دیگر شاهد درد زیاد با ارائه یک شلیک بسیار قوی نخواهد بود.

شیوه‌های متفاوت درمان دستگاه لیزر مو

شیوه‌های متفاوت درمان دستگاه لیزر مو

از کلینیک رفع موهای زائد چه انتظاری باید داشت؟

افرادی با پوست رنگی و به خصوص تیره باید از لیزر‌های Nd:YAG برای درمان استفاده کنند. فرقی ندارد که بیمار مراجعه کننده زن باشد یا مرد، استفاده از لیزر Nd:YAG برای افرادی با رنگ تیره پوست بسیار خوب است. لیزر Nd:YAG با پالس‌های طولانی همراه با طول موج بالا به راحتی از اپیدرم عبور می‌کند. به خاطر عبور از اپیدرم، این لیزر آسیبی به این بافت وارد نخواهد کرد و در نتیجه شاهد سوختگی نخواهیم بود. با استفاده از این لیزر می‌توان فرآیند رشد مو در فولیکول را در زمان مناسب هدف قرار داد و بدین ترتیب آسیبی به پوست وارد نخواهد شد.

متخصص باید رنگ پوست را آزمایش کند

وقتی شک و شبهه وجود دارد، حتما از آزمایش استفاده کنید. رنگ پوست در هر فردی با دیگری متفاوت خواهد بود. بسیار مهم است که تنظیمات دستگاه لیزر بر اساس رنگ پوست شما تعیین شود. معمولا متخصص‌ها از طریق رده بندی Fitzpatrick برای تعیین دقیق رنگ پوست استفاده می‌کنند. رنگ پوست بین یک تا سی و شش امتیاز بندی می‌شود که بر اساس آن طول موج لیزر تعیین می‌شود. این تست می‌تواند تعیین کننده این باشد که از چه نوع لیزر برای درمان استفاده شود. وقتی نوع لیزر انتخاب شود، هر چه قدر رنگ پوست تیره تر باشد باید از تنظیمات ملایم‌تر استفاده کرد تا پوست دچار سوختگی نشود.

بدن شما را برای لیزر آماده کند

مانند هر درمان یا عملی دیگر، مهم است که منطقه مورد نظر برای لیزر را در بدن خود آماده کنید. مطمئن باشید که ناحیه مد نظر به تازگی واکس نشده باشد و به صورت کلی از دیگر متود‌های رفع موهای زائد قبل از درمان استفاده نکنید. این مقدار می‌تواند به هشت هفته قبل از درمان برسد.

رفع موهای زائد برای افرادی زال و چند ملیتی چگونه است؟

برای افراد زال و افرادی که تغییر در رنگ پوست دارند، درمان‌های ملایمی مثل دستگاه لیزر IPL پیشنهاد می شود. انجام این درمان روی افراد زال امکان پذیر است اما بهتر است قبل از انجام این درمان آزمایش روی سطح کوچکی از پوست انجام شود. آزمایش‌های متفاوتی نیز برای افراد چند ملیتی وجود دارد. برای درمان این افراد بسیار مهم است که لیزر از سیستم خنک کننده سطح پوست استفاده شود. اهمیتی ندارد که از چه لیزر با چه طول موجی استفاده می‌شود، حتما باید از سیستم خنک کننده استفاده شود. شاید در سطح پوست این افراد بعد از درمان شاهد سوختگی سطحی باشیم.

افراد با پوست تیره از دستگاه لیزر خانگی استفاده نکنند

بنا به نظر متخصص‌ها این لیزر‌ها به درستی کار نمی‌کنند و در واقع اسباب‌بازی هستند. همچنین بسیار مهم است که افرادی با پوست رنگی حتما از این دستگاه‌ها دوری کنند. اگر رنگ پوست شما از 4 بالاتر است بهتر اصلا از این دستگاه‌ها استفاده نکنید. اگر واقعا قصد استفاده از این نوع دستگاه‌های لیزر خانگی را دارید حتما بهتر است که قبل از استفاده در مورد آن تحقیق کنید. حتما از دستگاهی استفاده کنید که هماهنگی بسیار بالایی با رنگ پوست شما دارد. حتما قبل از درمان کلی نیز از این لیزر روی قسمت کوچکی از پوست استفاده کرده و نتیجه را مشاهده کنید.

نتیجه گیری

باید در هنگام انتخاب لیزر در رفع موهای زائد روی پوست های مختلف از لیزر هایی با طول موج مناسب استفاده کرد. نمی‌توان برای درمان پوست‌هایی با رنگ تیره از لیزر با طول موج کم استفاده کرد. باید گفت که Soprano Ice Platinum با توجه به استفاده از سه نوع طول موج مختلف، استفاده از دستگاه خنک سازی سطح پوست هماهنگ و بهره برداری از سیستم مبتکرانه SHR برای استفاده روی پوست‌های تیره رنگ مناسب است. دستگاه لیزر پلاتینیوم و دستگاه لیزر تیتانیوم در این زمینه نیز با استفاده از شیوه مبتکرانه SHR بهترین کارایی را ارائه میدهند. لیزرهای سری Sporano Ice معمولا بهترین شیوه خنک سازی در حین درمان را ارائه می‌کنند. به راحتی می‌توان گفت که این لیزر فاصله زیادی با محصولات دیگر در زمینه خنک سازی پوست دارد. به همین خاطر درد در هنگام استفاده از Soprano Ice نامحسوس است.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *