تعداد جلسات لیزر موهای زائد برای شما چقدر است؟

تعداد جلسات لیزر موهای زائد برای شما چقدر است؟

آیا می‌دانید که اگر هفته‌ای سه بار موهای زائد خود را با تیغ بتراشید، در عرض ۲۵ سال تعداد این دفعات به بالغ بر ۳۹۰۰ مرتبه خواهد رسید؟ این در حالی است که در برخی افراد سرعت رشد موها سریع‌تر بوده و موجب می‌شود که تعداد این دفعات تراشیدن مو از این هم بیشتر شود. اگر قصد ندارید که زمان (و هزینه) زیادی را صرف تراشیدن موهای زائد خود کنید، جلسات رفع موهای زائد با لیزر جایگزینی عالی برای شما خواهند بود. اما سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که تعداد جلسات لیزر موهای زائد چقدر است؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم: هزاران مرتبه کمتر از روشی مانند تراشیدن مو! تعداد دقیق جلسات مورد نیاز لیزر بستگی به بدن هر فرد و ناحیه تحت درمان دارد. به کمک اطلاعات موجود در این مقاله شما می‌توانید تعداد جلسات لیزر را برای خود تعیین کنید.

[lwptoc width=”full”]

شما به چند جلسه درمان لیزر نیاز خواهید داشت؟

تعداد جلسات لیزر به بدن شما بستگی دارد

هر فردی میزان مشخصی موی زائد دارد که با فرد دیگر متفاوت است. سرعت رشد موهای زائد نیز در هر فرد متغیر است. برای اینکه از شر تمامی موهای ناخواسته خود در یک ناحیه مشخص خلاص شوید، بایستی جلسات متعدد لیزر خود را متناسب با چرخه رشد موهای خود تنظیم کنید. اگر کمی صبر داشته باشید هر آنچه که باید در مورد چرخه‌های رشد مو بدانید را به شما توضیح می‌دهیم. اما پیش از آن باید بدانید که تعداد جلسات مورد نیاز برای رفع موهای زائد با لیزر از فرد به فرد دیگر متفاوت بوده و علت آن این است که بدن هر فرد با دیگری تفاوت دارد.

ناحیه‌ای که قصد لیزر آن را دارید

برخی نواحی بدن نیاز به تعداد جلسات بیشتری در مقایسه با دیگر نواحی خواهند داشت. رایج‌ترین نواحی بدن که در خانم‌ها تحت درمان لیزر قرار می‌گیرند عبارتند از:

  • ساق پاها
  • زیر بغل
  • نواحی مربوط به صورت
  • خط بیکینی
  • ناحیه برزیلی

در خصوص اکثر این نواحی، تعداد جلسات لیزر موهای زائد چیزی حدود ۴ تا ۶ جلسه خواهد بود. در موارد نادر ممکن است بیماران نیاز به بیشتر از 8 جلسه برای دستیابی به نتایج دلخواه خود داشته باشند.

نتایجی که می‌خواهید به دست آورید

اگرچه اکثر افرادی که تحت جلسات رفع موهای زائد با لیزر قرار می‌گیرند قصد دارند از شر موهای ناخواسته خود خلاص شوند، برخی نیز تنها می‌خواهند مقدار موهای زائد خود را کاهش دهند. افرادی که نمی‌خواهند کاملاً موهای زائد خود را از بین ببرند، نیاز به تعداد جلسات کمتری خواهند داشت.

برای مثال، برخی از آقایان می‌خواهند یکی دو جلسه لیزر بر روی صورت خود انجام دهند. این جلسات موهای صورت آن‌ها را بکلی از بین نمی‌برد،‌ بلکه تنها تعداد آن‌ها را کاهش می‌دهد و موجب می‌شود که اصلاح آن با تیغ آسان‌تر گردد. مزیتی که این روش برای این افراد دارد این است که در عین حال که می‌توانند هر زمان که خواستند ریش بگذارند، از آزردگی ناشی از تراشیدن دائم موهای صورت خود نیز رهایی خواهند یافت.

تعداد جلسات لیزر موهای زائد برای شما چقدر است؟

هر آنچه که باید در مورد چرخه‌ رشد مو بدانید

برای اینکه در وهله اول دریابید که چرا به جلسات درمانی متعدد نیاز دارید، بسیار مهم است که با چرخه‌های رشد مو آشنا شوید. هنگامی که ما درمان رفع موهای زائد با لیزر را به بیماران ارائه می‌دهیم، جلسات درمانی را طوری تنظیم می‌کنیم که همراستا با چرخه‌های رشد موهای آن‌ها باشد. به این ترتیب مطمئن خواهیم شد که همه موهای زائد درمان لیزر را دریافت می‌کنند.

مراحل مختلف رشد مو

هر یک از تار موهای شما چرخه‌ای شامل مراحل زیر را پشت سر می‌گذراند:

  • آناژن: در این فاز، مو در حال فعالیت بوده و در بالای سطح پوست قابل مشاهده است.
  • کاتاژن: در فاز بعدی که فاز کاتاژن نام دارد، مو از حالت فعالیت به حالت نهفتگی گذار پیدا می‌کند.
  • تلوژن: در این زمان، مو در حالت نهفتگی قرار دارد. مو در فاز تلوژن در پوست باقی مانده، اما بالای لایه پایه‌ای قرار می‌گیرد. در زیر آن فولیکول شروع به ساخت موی تازه می‌کند.
  • اگزوژن: در این فاز، مو خود به خود ریزش پیدا می‌کند. هنگامی که مو می‌ریزد، موی تازه‌ای که در فاز تلوژن در زیر آن شروع به رشد کرده، امکان راه یافتن به سطح را پیدا می‌کند.

چگونه چرخه‌های رشد مو تعداد جلسات لیزر و زمان بندی آن‌ها را تحت الشعاع قرار می‌دهد؟

جلسات درمانی مطابق با فازهای مختلف رشد مو تنظیم می‌شوند.

در هر لحظه، هر یک از موهای شما در نواحی مختلف بدنتان در فازهای مختلفی از چرخه رشد قرار دارند. برخی از موها در حال ریزش بوده و برخی در اوج رشد خود محکم سر جایشان قرار گرفته‌اند. این موضوع باعث می‌شود که همواره موهایی قابل مشاهده در سراسر بدنتان داشته باشید. متأسفانه این حضور دائمی موها چیزی نیست که بسیاری از ما می‌خواهیم. در عوض ما ترجیح می‌دهیم که برخی نواحی بدنمان کاملاً بدون مو باشند.

جلسات لیزر موهای زائد در حذف موهایی که در فاز آناژن قرار دارند، مؤثر شناخته شده‌اند. بعد از جلسه اول، برای انجام نوبت بعدی چند هفته صبر می‌شود. در طی این دوره، یک گروه جدید از موها وارد فاز آناژن می‌شوند و امکان درمان آن‌ها با لیزر وجود خواهد داشت. این پروسه لیزر موهای زائد تا رسیدن به نتایج دلخواه تکرار می‌شود.

فاصله بندی زمانی مناسب بین جلسات لیزر

هر جلسه لیزر چیزی حدود 10 الی 30 درصد از موها را از بین می‌برد. شما پس از هر جلسه شاهد بهبود پیش‌رونده در رفع موهای زائد خود خواهید بود. برای اینکه بیشترین تعداد موها در هر جلسه مورد هدف قرار گیرد، بهترین راه این است که بین جلسات ۴ الی ۶ هفته فاصله انداخته شود. این بدان معناست که در اکثر موارد، در کمتر از یک سال می‌توانید تمامی موهای زائد خود را در ناحیه مورد نظر از بین ببرید.

جلسات پیگیری

پس از تکمیل جلسات اولیه، اکثر افراد سالی یک یا دو بار نیاز به دریافت درمان‌های گذرا خواهند داشت. برای برخی از افراد ممکن است تعداد جلسات لیزر در این مرحله کمتر باشد.

چگونه نتیجه رفع موهای زائد از طریق لیزر را بهتر کنیم؟

اگر می‌خواهید درمان لیزر شما به بهترین شکل ممکن انجام گیرد، پیش از نوبت لیزر موهای خود را بتراشید؛ اما از موم انداختن، دکلره کردن یا برداشتن موها با موچین خودداری کنید. تراشیدن موها موجب می‌شود که نفوذ لیزر به پوست و اثر آن بر روی موهای فعال با سهولت بیشتری صورت گیرد. بهتر است از مواجهه با نور آفتاب یا هرگونه اسپری برنزه کننده پیش از جلسه لیزر خودداری کنید. همچنین در روزی که قرار لیزر دارید از لوسیون، دئودورانت و یا لوازم آرایشی استفاده نکنید. پوست شما باید قبل از لیزر موهای زائد شاداب، تمیز و عاری از هرگونه محصول آرایشی باشد.

رتین آ که در بسیاری از محصولات ضدپیری و داروهای ضدجوش یافت می‌شود، می‌تواند باعث بروز عوارضی در حین درمان شود. بنابراین چند روز قبل از جلسه لیزر مصرف این محصولات را قطع کنید.

به طور کلی استفاده مجدد از این محصولات را می‌توان در حدود روز پنجم از آخرین جلسه لیزر آغاز کرد. با این حال، پوست هر فرد منحصر به فرد بوده و بنابراین بهتر است پیش از استفاده مجدد از این ترکیبات ابتدا با فردی متخصص مشورت کنید.

شما می‌توانید با خواندن ترکیبات فعال محصولات آرایشی خود (از روی جعبه یا به صورت آنلاین) از وجود رتین آ در آن‌ها اطلاع پیدا کنید. اگر در این مورد شک دارید، بهتر است مصرف این محصولات را قطع کنید. پوستتان از این بابت از شما ممنون خواهد شد!

چه مدت برای دیدن نتایج لیزر باید صبر کنیم؟

بسیاری از افراد بلافاصله پس از شروع درمان شاهد نازک شدن موهای خود خواهند بود. با این حال افراد با یکدیگر تفاوت دارند و نتایج حاصل بستگی به نحوه واکنش بدن شما به لیزر و نوع موی شما خواهد داشت.

با توجه به زیاد بودن تعداد جلسات لیزر برای رفع کامل موهای زائد در یک ناحیه معین، باید انتظار رشد مجدد موهای خود را به میزان اندک داشته باشید. به طور کلی می‌توان گفت که موهای تازه بسیار نرم‌تر و روشن‌تر از موهای از بین رفته خواهند بود.

بعد از درمان، موهای زائدتان شروع به ریزش خواهند کرد. بهترین راه برای خلاص شدن از آن‌ها این است که با یک لیف گرم به آرامی سطح پوست خود را از موهای زائد بروبید. از کیسه کشیدن و فشار بیش از حد به پوستتان خودداری کنید؛ چراکه ممکن است موجب آزار پوست گردد.

آیا لیزر نیاز به دوران نقاهت دارد؟

یکی از برترین مزایای این نوع درمان این است که نیاز به دوران نقاهت چندانی نداشته و جلسات آن نیز عملاً‌ بدون درد خواهند بود. اکثر افراد این روش را نسبت به سایر گزینه‌های خشن‌تر برای رفع موهای زائد مانند موم انداختن ترجیح می‌دهند.

در جلسات لیزر چه اتفاقی می‌افتد؟

ناحیه مورد هدف در معرض چندین پالس لیزر قرار گرفته که این پالس‌ها بر روی ریشه و فولیکول مو متمرکز می‌شوند. امواج لیزر فولیکول را از بین برده و مانع از ساخت موی مضاعف می‌گردند. از آنجایی که رشد موها در زمان‌های مختلفی صورت می‌گیرد، درمان باید در طی تعداد جلسات لیزر موهای زائد مختلف صورت گرفته تا به این ترتیب تمامی فولیکول‌ها در ناحیه مورد نظر را پوشش دهد. اکثر افراد درمان را کمابیش بدون درد توصیف می‌کنند.

تأخیر در جلسات لیزر

در خصوص لیزر موهای زائد، زمان بندی از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین تأخیر در مراجعه برای جلسات لیزر اشتباهی است که ممکن است نتایج لیزر موهای زائد شما را تحت الشعاع قرار دهد. علت این موضوع به چرخه‌ رشد مو بازمی‌گردد. رشد فولیکول مو در مرحله آناژن صورت گرفته و در این مرحله است که موها بیشترین پاسخ را به درمان‌های لیزر نشان خواهند داد.

تکنسین لیزر باتوجه به چرخه رشد مو در قسمت‌های مختلف بدن شما، تعداد جلسات لیزر را با فاصله ۴ تا ۸ هفته تنظیم می‌کند. به همین علت در صورتی که از یکی از جلسات عقب افتادید، حتماً باید به کلینیک خودتان رجوع کنید تا به این ترتیب بتوانید دوباره به برنامه جلسات لیزر خود بازگردید.

این کار باعث می‌شود که به مؤثرترین نتایج لیزر موهای زائد دست پیدا کنید. دقت داشته باشید که ممکن است برای اطمینان از مورد هدف قرار گرفتن همه فولیکول‌های مو در زمان مناسب نیاز به چند جلسه اضافی داشته باشید.

بنابراین اگر در جلسات لیزر خود تأخیر داشتید، بسیار مهم است که آرامش خود را حفظ نموده و درمان را رها نکنید. بازگشت مجدد و سریع به برنامه اهمیت زیادی دارد. چراکه موهایی که در چرخه رشد خود مورد هدف قرار نگرفته‌اند، دوباره در طی فاز رشد بازخواهند گشت.

در هر برهه‌ای از زمان ۳۰ الی ۴۰ درصد از موها در حالت استراحت قرار دارند؛ یعنی هیچ مویی در داخل فولیکول ‌آن‌ها وجود ندارد. بنابراین اگرچه ممکن است مراجعه منظم به نظرتان بی‌ اهمیت برسد، اما وقتی از جلسه درمانی خود عقب می‌افتید، موها بلافاصله آماده رشد مجدد خواهند بود.

تعداد جلسات لیزر موهای زائد در صورتی کاهش می یابد که به صورت منظم برای درمان مراجعه کنید. مراجعه منظم برای جلسات لیزر تا زمان تکمیل درمان بهترین راهی است که حذف کامل موهای ناخواسته شما را تضمین نموده و بهترین نتایج را برای شما به ارمغان می‌آورد. اگر نگران از دست دادن جلسات درمانی خود هستید، نگرانی‌های خود را با تکنسین لیزر در میان بگذارید تا وی متناسب با این موضوع برنامه درمانی شما را تنظیم نماید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *