محافظت های برقی مناسب از دستگاه لیزر

محافظت برقی دستگاه لیزر

آیا می دانستید بیشترین عامل خرابی دستگاه های لیزر موی زائد، نوسانات و اتصالات برقی است؟ شاید برای تان عجیب باشد، اما اکثر این دستگاه ها ( حتی گران ترین و خفن ترین آن ها ) مجهز به سیستم های محافظت برقی نیستند. در نتیجه خریداران باید خودشان به دنبال ساز و کاری برای تنظیم ولتاژ مناسب برای دستگاه خود باشند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با عوامل موثر در طول عمر مفید و محافظت های برقی دستگاه لیزر پلاتینیوم بیشتر آشنا کنیم. اگر دغدغه نگهداری از لیزر خود را دارید، تا انتها همراه ما باشید.

چگونه از دستگاه لیزر محافظت کنیم؟

استفاده از دستگاه لیزر به عنوان یکی از بهترین و موثر ترین روش های بدون درد برای نابودی موهای زائد بدن، رفع تیرگی، لک، جوش، زگیل و … به ویژه در چند سال اخیر شناخته شده و محبوبیت زیادی در بین مردم پیدا کرده است. پیشرفت در ساخت دستگاه های جدید و  بهبود کارایی و سرعت عملکرد آن ها سبب شده که ما شاهد سیر صعودی میزان محبوبیت آن در بین مردم باشیم.
علارقم این که دستگاه های جدید هم چون دستگاه لیزر پلاتینیوم از ایمنی بالایی برخوردار هستند اما ممکن است در هنگام تغییر ولتاژ ناگهانی شهر، آسیب دیده و بسوزند در نتیجه هزینه های مالی زیادی را به ما تحمیل کنند.

محافظت برقی از دستگاه‌ های لیزر برای عملکرد مناسب و طول عمر بیشتر حائز اهمیت است. به همین منظور مهندسین و تکنسین ها، برای جلوگیری از بروز حوادث احتمالی، اقداماتی را به صاحبان دستگاه ها پیشنهاد کردند که یکی از آن ها استفاده از تثبیت کننده ولتاژ برق است.

محافظت برقی دستگاه لیزر

استفاده از دستگاه استابلایزر برای محافظت برقی از دستگاه لیزر

همان طور که پیش تر اشاره شد، شما می توانید با محافظت برقی درست، طول عمر مفید لیزر خود را افزایش و عملکرد آن را بهبود بخشید. استابلایزر دستگاهی است که اجازه نمی دهد تا نوسانات برق به دستگاه شما منتقل شده و لیزر آسیب ببیند. در نتیجه حتی اگر در برق شهری متصل به دستگاه، نوسانی ایجاد شود، استابلایزر از نقص و خرابی تجهیزات برقی، کاهش راندمان دستگاه، داغ شدن قطعات داخلی دستگاه و … جلوگیری می کند. به شما پیشنهاد می کنیم که حتما در زمان خرید لیزر، مبلغی را برای خرید این کنترل کننده ولتاژ در نظر بگیرید.

استابلایزر علاوه بر کنترل ولتاژ ورودی و محافظت برقی از دستگاه، مزایای دیگری نیز دارد. هم چون:

 • کاهش میزان مصرف برق و صرفه جویی در هزینه ها
 • کاهش نویز دستگاه
 • کاهش تداخل و صاعقه‌ های ولتاژ
 • ایجاد منبع تغذیه تثبیت شده
 • کاهش خرابی های  تجهیزات برقی
 • محافظت برقی از لیزر در برابر افت ولتاژ و اضافه ولتاژ شبکه
 • جلوگیری از ایجاد صدمه به عایق بندی سیم پیچی های لیزر
 • و …

انواع استابلایزر برای محافظت برقی

استابلایزر قدیمی که در بازار موجود بودند به صورت دستی کار می کردند اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی مدار های الکترونیکی ظاهر شدند و در نتیجه استبلایزر ها اتوماتیک شدند. این تثبیت کننده ها، بدون هیچ گونه مداخله دستی کار می کنند.

به طور کلی امروزه استبلایزر ها که برای محافظت برقی از دستگاه لیزر مورد استفاده قرار می گیرند، به 3 دسته تقسیم می شوند:

 • استبلایزر رله‌ ای
 • استبلایزر خود تنظیم
 • استبلایزر استاتیک

استبلایزر رله ای

استبلایزر رله ای که به آن ترانس اتوماتیک نیز گفته می شود، برای دستگاه های لیزر حساس و آن هایی که توان اسمی پایینی دارند گزینه مناسبی است. این نوع استبلایزر نصب به دو نوع دیگر کوچک تر است و قیمت مناسب تری دارد.

استبلایزر خود تنظیم

این استابلایزر ها مبتنی بر سروو هستند. به این معنا که تنظیم ولتاژ با کمک سروو موتور انجام می‌شود. استابلایزر های مبتنی بر سروو برای همه دستگاه های لیزر مناسب نیست. اگر دستگاه شما بسیار حساس  است به طوری که نیاز به منبع تغذیه دقیق (01 ±) برای انجام عملکرد های مورد نظر خود دارد، استفاده از آن جایز می باشد.
این نوع استابلایزر ها، دقت بالایی در تثبیت ولتاژ و محافظت برقی داشته و دامنه ولتاژ ورودی آن ها، وسیع است.

استابیلایزر استاتیک

استابیلایزر استاتیک یا هیبرید یا هوشمند بهترین انتخاب برای محافظت برقی از دستگاه لیزر پلاتینیوم پلاس و لیزر تیتانیوم و لیزر دایود الکس است. این دستگاه از دقت بسیار بالایی برخوردار است و تثبیت ولتاژ در محدوده 1 ± رخ می دهد. از دیگر ویژگی های مهم این استابیلایزر می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • پاسخ به موقع و سریع به نوسانات ولتاژ برق شهری
 • دقت بسیار بالا در تثبیت ولتاژ
 • راندمان بالا
 • سهولت در تعمیر و نگهداری
 • و …

استابیلایزر استاتیک برای محافظت برقی دستگاه لیزر

استفاده از محافظ برق یا استابیلایزر برای محافظت برقی دستگاه لیزر

شاید با خود گمان می کنید که محافظ های برق هم می توانند کار استابلایزر ها و محافظت برقی دستگاه لیزر را بر عهده بگیرند. این تصور کاملا اشتباه است. اما علت آن چیست؟

تکنولوژی های به کار رفته در استابیلایزر ها به گونه ای سازماندهی شده اند تا زمانی که با نوسانات ولتاژ مواجه می شوند، با جبران سازی آن، ولتاژی تثبیت شده به دستگاه لیزر متصل به خود می دهد. اما واکنش محافظ های برق نسبت به افت ولتاژ برق شهری، خاموش کردن دستگاه شماست. خاموش شدن دستگاه 2 مشکل در پی دارد.

 1. ما همیشه شاهد نوسانات برق هستیم، اگر قرار باشد که با هر نوسانی دستگاه شما خاموش شود، لیزر شما اکثرا خاموش خواهد بود.
 2. عدم کارایی دستگاه لیزر شما در زمان نوسانات ولتاژ برق شهری

 

جمع بندی

چنان چه به درستی از دستگاه لیزر حذف موهای زائد، محافظت نکنیم، احتمال دارد که دستگاه در زمان نوسانات ناگهانی برق شهری آسیب دیده و در نتیجه بسوزد. در این مقاله یک راه حل مقرون به صرفه برای محافظت برقی از دستگاه های لیزر مختلف را یه شما معرفی کردیم. استفاده از استبلایزر به کسانی که می‌خواهند از دستگاه ها در برابر نقص و خرابی تجهیزات برقی، کاهش راندمان، داغ شدن قطعات داخلی  و … محافظت کنند، به شدت توصیه می‌شود. انواع متنوعی از این تثبیت کننده ها در بازار موجود است که شما باید با توجه به نوع و برند دستگاه لیزرتان، مناسب ترین آن ها را انتخاب کنید.

محافظت برقی دستگاه لیزر

شما می توانید برای اطلاع بیشتر از ویژگی های دستگاه های لیزر مختلف هم چون دایود الکس، تیتانیوم، لیزر پلاتینیوم پلاس و آگاهی از میزان حساسیت آن ها با پشتیبانان ما تماس بگیرید. از این که تا اینجای مقاله ما را دنبال کردید، از شما کمال تشکر را به جا می آوریم.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *