11 نکته که قبل از عمل لیزر برای رفع موهای زائد باید به آن توجه کنید

11 نکته که قبل از عمل لیزر برای رفع موهای زائد باید به آن توجه کنید

11 نکته که قبل از عمل لیزر برای رفع موهای زائد باید به آن توجه کنید


اگر از شیوه‌های سنتی رفع موهای زائد خسته شدید و عمل لیزر را به عنوان جایگزین انتخاب کردید، بهتر است که حتما در مورد آن تحقیق کنید. باید بدانید که فریب خوردن در مورد زندگی بدون موهای زائد می‌تواند بسیار راحت باشد اما اگر حقایقی را درباره لیزر و عوارض جانبی آن بدانید به آسانی بیشتر تصمیم خواهید گرفت. در ادامه به 11 نکته که قبل از عمل لیزر باید از آن اطلاع داشته باشید می‌پردازیم.

 

عمل لیزر به نظر بسیار دردناک است اما در واقع چندان بد نیست

همانطور که می‌دانیم، دستگاه لیزر موهای زائد با فرستادن نور به رنگدانه‌های مو عمل می‌کند. این نور در واقع به انرژی حرارتی تبدیل شده و باعث آسیب رسانی به فولیکول مو می‌شود. در تجربه بسیاری از افراد باید گفت که عمل لیزر بسیار سریع است و درد تندی در نواحی که دارای پوست نازک دارند حس می‌شود. البته این درد با استفاده از دستگاه‌های خنک سازی سطح پوست تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می‌کند. باید اشاره کنیم که در صورتی که قبل از جلسه لیزر مشغول به فعالیت سنگین بدنی بودید، امکان افزایش درد وجود دارد چون حرارت باعث می‌شود تا درد نیز بیش از پیش حس شود.

 

صبر و تحمل همیشه نتیجه می‌دهد

بعد از انجام عمل دو یا سه هفته طول می‌کشد تا نتیجه اولیه را مشاهده کنید. شاید برای رسیدن به بهترین نتیجه نیاز به هشت تا دوازده جلسه درمانی داشته باشید. مشاهده نتیجه در افراد مختلف، کاملا متفاوت است مثلا بعضی از افراد که پوستشان جواب بهتری به درمان می‌دهد و بعد از انجام دو جلسه پیشرفت و بهبود را حس می‌کنند.

 

قبل از انجام درمان باید موهای زائد را کوتاه کرده یا شیو کنید

لیزر می‌تواند تاثیر خاصی روی موهای زائد روی سطح پوست داشته باشد که در نهایت باعث به وجود آمدن سوختگی مو‌ها شود. بهتر است که قبل از انجام عمل حتما موهای زائد بلند را بسیار کوتاه کنید یا ناحیه مد نظر را شیو کنید.

 

سرعت درمان بالا است

به صورت کلی باید گفت که عمل لیزر سرعت تقریبا خوبی در درمان دارد. به عنوان مثال درمان صورت برای رفع موهای زائد چیزی در حدود 20 دقیقه طول می‌کشد. بعد از انجام عمل نیز نیازی به نگه‌داری خاصی نیست و می‌توانید به راحتی به کارهای روزمره خود بپردازید.

 

بعد از عمل لیزر نمی‌توانید به مدت کوتاهی ورزش کنید

حرارت تولید شده توسط دستگاه لیزر دایود تا 24 ساعت در پوست شما باقی خواهد ماند و بدین ترتیب شما نباید در این مدت ورزش کنید یا به سونا رفته یا حتی از دوش آب گرم استفاده کنید. اگر اینکار‌ها را که باعث افزایش حرارت می‌شوند انجام دهید محیط مناسبی برای رشد باکتری به وجود خواهید آورد که باعث به وجود آمدن عوارض جانبی دیگر می‌شود. بهتر است که یک روز بعد از انجام عمل از کار‌هایی که باعث افزایش حرارت بدن می‌شود خودداری کنید تا درمان مناسب‌تری را تجربه کنید.

 

به نور خورشید جدی‌تر فکر کنید

متخصص پوست شما نکات مربوط به لیزر را گوشزد خواهد کرد اما باید گفت که بیمار باید حتما از حمام آفتاب و قرار گرفتن در مقابل نور آفتاب خودداری کند.  همچنین اگر پوست شما برنزه است برای درمان بهتر، باید صبر کنید تا اثرات برنزه بودن از پوست محو شود.

 

لیزر در برخی موارد می‌تواند باعث افزایش رشد مو شود

بله درست است، برخی از انواع مو نتیجه عکس از لیزر دریافت می‌کنند. رشد این موها زیاد شده و ضخیم می‌شوند. البته نگران نشوید، اگر موهای شما برای درمان مناسب نباشد حتما متخصص به شما اطلاع خواهد داد.

 

لیزر می‌تواند بیشتر از یک مزیت داشته باشد

شاید فقط به این فکر باشید که لیزر صرفا قدرت نابود کردن موهای زائد را دارد اما باید گفت که به عنوان مثال این عمل می‌تواند روی درمان موهایی که در داخل پوست رشد می‌کنند کمک کند. این شیوه درمانی کمک می‌کند که مو‌ها همیشه به صورت مستقیم رشد کرده و دیگر زیر پوست محبوس نشوند. همچنین لیزر می‌تواند به نرم شدن سطح پوست نیز کمک کند.

 

شما نباید از واکس استفاده کرده و موهای خود را رنگ کنید

واکس کردن موهای زائد در دوره درمان پیشنهاد نمی شود. اگر میخواید در زمان درمان بدون مو باشید بهتر است از شیو استفاده کنید. چون واکس مو را از ریشه جدا کرده روی درمان لیزر تاثیر منفی می‌گذارد.

 

لیزر تقریبا روی هر نوع رنگ پوست قابل استفاده است

فقط نیاز است که رنگ مو به حدی تاریک باشد که بتواند نور لیزر را به خود جذب کند. برای افرادی که رنگ پوست تیره دارند از لیزر Nd:YAG استفاده می‌شود که بسیار امن‌تر است.

 

شاید به جلسات بیشتری برای حفظ درمان نیاز داشته باشید

بیشتر از 90 درصد افراد شاهد کاهش رشد موی دائمی هستند اما اگر رشد مو دوباره به خاطر هورمون شروع شود به جلسات نگه‌داری نیاز خواهید داشت.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *